Anasayfa / C / Cebbar bin Sahr (r.a.)

Cebbar bin Sahr (r.a.)

Hz. Cebbar, Medineliydi. İkinci Akabe Biatı’nda bulundu. Başta Bedir olmak üzere Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara iştirak etti.

Hayber fethedildikten sonra Peygamberimiz kendisini Hayber vergisini top­lamak üzere vazifelendirdi. Cebbar (r.a.) aynı vazifeyi Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer devirlerinde de yürüttü.

Hz. Cebbar, Peygamberimize olan bağlılığıyla temayüz etmişti. Re­sû­lul­lah bir şeyin yapılmasını istediğinde o hemen, “Ben yapayım.” derdi. Bir yolculuk esnasında Peygamberimiz (a.s.m.), “Biriniz bizden evvel gitse de su kablarını doldursa…” diye bir te­mennide bulundu. Hz. Cebbar hemen kalktı ve “Ben gide­rim yâ Re­sû­lal­lah!” dedi. Pey­gamberimiz onun bu bağlılığından memnun oldu. Bundan sonrasını Hz. Cebbar şöy­le anlatıyor:

“Hemen kalkıp gittim, suyu doldurdum. Fakat çok yorgundum. Daha fazla tahammül edemedim. Olduğum yerde uyuyakalmışım. Bir müddet sonra biri­nin ‘Ey havuz sahibi!’ diye seslendiğini duydum. Bir de ne göreyim? Bu gelen zat, Re­sû­lul­lah imiş! He­men kalktım. Re­sû­lul­lah bana, ‘Su kabını al da beni takip et.’ buyurdu. Birlikte abdest aldık namaza durduk. Re­sû­lul­lah mübarek eliyle beni sağ tarafına getirdi. İkimiz birlikte namaz kıldık. Çok geçmeden diğer sahabiler de bize yetiştiler.”

Hz. Cebbar, Hicret’in 30. yılında Hz. Osman devrinde vefat etti.

Allah ondan razı olsun![1]


____________________________________

[1]Tabakât, 3: 576; Müsned, 3: 421.

Yazar: 
Sahabeler Ansiklopedisi

Diğer Yazılar

Ümmü Varaka (r.anha)

Ümmü Varaka (r.anha), Allah yolunda cihat etmeyi ve şehit olmayı çok arzulayan biriydi. Bedir Savaşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.